تاثیر رنگ ها بر یادگیری کودکان - مرکز مشاوره اسپادانا


یکشنبه, 24 تیر 1397 18:19 برچسب ها: تاثیر رنگ بر یادگیری کودکان رنگ ها رنگ یادگیری کودکان
دانشمندان هنوز اطلاعات کاملی درباره یادگیری ندارند. ما نمی دانیم یادگیری دقیقا چگونه و از چه زمانی آغاز می شود. اما می دانیم که رنگ ها می توانند فرایند یادگیری را بهبود ببخشند. رنگ ها، به عنوان بخشی از طیف الکترومغناطیسی، فرکانس مغناطیسی خاص خود را دارند، می توانند بر عصب ها تاثیر بگذارند و بدن را وادار کنند که پاسخ های بیوشیمیایی بدهد.

استفاده از رنگ درست و قرار دادن آن در جایگاه مناسب می تواند بر احساسات، میزان توجه، رفتار و میزان یادگیری کودکان تاثیر بگذارد. پژوهش ها نشان داده اند استفاده از تصویرهای رنگی به درمان بیماران دچار آلزایمر نیز کمک می کند.

1. سبز؛ به سرزمین تمرکز خوش آمدید!
احتمالا تجربه کرده اید که با نگاه کردن به درختان جنگل ذهن شما آرام می شود. آرامش نیز باعث افزایش تمرکز و کارایی ذهن می شود. رنگ سبز برای حفظ تمرکز در زمان های طولانی مناسب است. نظرسنجی ها نشان می دهند افرادی که در یک دفتر کار با دیوارهای سبز رنگ کار می کنند، رضایت شغلی بیشتری دارند. همچنین خریداران زمان بیشتری را صرف خرید در فروشگاهایی می کنند که رنگ سبز زیادی در آن به کار رفته باشد. دانشمندان طی پژوهشی دریافتند کارمندانی که کارهای تکراری انجام می دهند و احتمال خطا در کارشان زیاد است، اگر در محیط سبز رنگی کار کنند، تمرکز بیشتری خواهند داشت.
2. نارنجی؛ آرامش بخش
به آرامشی فکر کنید که از نگاه کردن به آفتاب نارنجی هنگام غروب همه وجود ما را در بر می گیرد. پژوهشگران معتقدند نارنجی می تواند به ذهن آرامش ببخشد و باعث بهبود فرایند یادگیری شود. یافته های اخیر نشان می دهند نارنجی باعث افزایش اکسیژن رسانی به مغز می شود.
استفاده از رنگ نارنجی یک تبصره هم دارد؛ رنگ نارنجی برای کودکانی که بیش فعال هستند یا اختلالات تمرکز دارند، اصلا مناسب نیست و ممکن است در این افراد منجر به افزایش اضطراب شود.
روان شناسان معتقدند بهتر است از رنگ نارنجی به میزان کم در جاهای مختلف استفاده کنیم. برای مثال هنگامی که می خواهیم نکته ای خاص به کودک خود آموزش دهیم، یا بخشی را در ذهن او پررنگ کنیم.
3. آبی؛ پربار
رنگ آبی برای محیط هایی مناسب است که افراد در آن به انجام کارهای فکری مشغول هستند. پژوهشگران این رنگ را برای برنامه نویسان مناسب می دانند. از آنجا که آبی رنگ سردی است، توصیه می شود در کنار نارنجی از آن استفاده شود. ترکیب آبی و نارنجی برای افزایش توانایی ذهنی، ترکیب فوق العاده ای است. رنگ آبی روشن برای القای احساسات دوستانه به کار می رود و رنگ آبی تیره نشان دهنده اندوه است.
Prev Next
برچسب‌ها
درباره نویسنده
نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.