قصه های غصه - مرکز مشاوره اسپادانا

مجموعه داستان‌های کوتاه از خاطرات یک روانشناس2

«قصه‌های غصه» نیز برآمده از همان رنج آدم‌هایی است که «دربه‌در به دنبال شادی» هستند و با آزمایش و خطا، فراز و نشیب زندگی را درنوردیده و گاه به بالایی و شاید قله‌ای صعود کرده‌‌اند و گاه نیز در سراشیبي‌های خودخواهی، در انتهای درّه‌ای از خودبزرگ‌بینی دست و پا می‌زنند و یا دیگر، زنده‌ای مرده یا مرده‌ای زنده‍اند.

استقبال دوستان و مراجعین و بعضی از اساتید بزرگوار از کتاب «در به در به دنبال شادی» مرا بر آن داشت که بگویم ایده‌ی این سری نوشته‌ها از سال‌ها قبل در ذهن من بود و یادداشت‌های پراکنده‌ای نیز نگاشته بودم، اما آشنایی با قصه-نویس بزرگوار و پرکاری چون استاد «محمدرضا یوسفی» و دو شب‌نشینی با شکوه با ایشان در اصفهان و تهران، عزم مرا به این‌ کار جزم کرد.

«کتاب‌درمانی» در جهان روان‌پزشکی و روان‌شناسی جایگاهی ویژه و مستند دارد که «میلتون اریکسون» سردمدار آن می‌باشد همچنين مانند «شعر‌درمانی» و «هنردرمانی» و «موسیقی‌درمانی» می‌تواند خواننده را به لایه‌های درونی وجود خویش بکشاند و با قهرمانان و قربانیان قصه آشنا کرده و گاه با همزاد‌پنداری‌ها، به التیام دردهای شناخته و ناشناخته رهنمون شود.

در این کتاب داعیه‌ی درمان ندارم اما بر آنم که هم، گونه‌هایی از رنج‌های به‌جا و بی‌جای بعضی مردم و نگارنده را رقم-زده باشم و هم گوشه‌ای از اجتماع و جامعه‌ای را که در آن زندگی می‌کنیم بنمایانم. بعضی با خواندن این قصه‌ها به خود می‌پردازند و بعضی ممکن است به آن‌چه نباید و باید در جامعه باشد توجه کنند.

آن‌چه از همه بیش‌تر برای نویسنده مهم بوده است، به اشتراک گذاشتن غصه‌هایی است که گاه به قصه شبیه است ولی سرگذشت حقیقی افرادی است که سربلند یا سربه‌‌زیر در کنار ما زندگی می‌کنند، رنج می‌برند، لبخند به لب دارند و یا حتی لبی برای لبخند یا زمانی برای حرف زدن ندارند.

حتماً به‌یاد می‌آوریم که از آغاز آفرینش انسان، داستان وجود داشته است و در همه‌ی ادیان، قصه‌گویی یکی از پایه¬های اساسی راهنمایی انسان‌هاست. داستان‌ها سبب فرافکنی ناکامی‌ها و همانندسازی با قهرمان‌ها می‌شود و با همذات‌پنداری، انسان از خود رها شده و به خود دوباره می‌نگرد به قهرمان داستان نزدیک می‌شود و از خود دور می‌شود و باز از قهرمان داستان فاصله می¬گیرد و به خود باز می‌گردد و نگاهی نو می‌جوید.

پس دانایی و حکمت نیز همان‌گونه که در تاریخ ادبیات و علوم مشرق زمین می‌بینیم در بسیاری از کتب علمی و اخلاقی و ادبی به شکل قصه نگاشته شده و این کتاب نیز قطره‌ای از «قصه‌های غصه»ی همین مردمان است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.