مشاوره جنسی - مرکز مشاوره اسپادانا

در طول سکس‌تراپی چه اتفاقی می‌افتد؟

سکس‌تراپی نوعی مشاوره است که برای کمک به رفع مشکلات جنسی زوج‌ها مثل اضطراب عملکرد یا مشکلات رابطه‌ای پی‌ریزی شده‌است.

مراجعه‌کنندگان معمولاً در مطب درمانگر او را ملاقات می‌کنند و می‌توانند انتخاب کنند که به تنهایی یا به همراه شریک جنسی خود در جلسه‌ها شرکت کنند. تعداد جلسه‌ها و مدت هر جلسه به مراجعه‌کنندگان و نوع مشکل آن‌ها بستگی دارد.

طبیعی است که مراجعه‌کنندگان به هنگام دیدن یک سکس تراپیست به خصوص برای بار اول، دچار اضطراب شوند. بسیاری از افراد حتی برای صحبت درباره سکس مشکل دارند و بنابراین به بحث گذاشتن این موضوع با یک غریبه ممکن است برایشان خجالت‌آور به نظر برسد. هر چند، اغلب سکس تراپیست‌ها این موضوع را تشخیص می‌دهند و سعی می‌کنند طوری رفتار کنند که بیماران احساس راحتی داشته باشند. اغلب آن‌ها کار خود را با پرسیدن سوالاتی درباره وضعیت سلامت و سابقه جنسی مراجعه‌کنندگان، آموزش جنسی، باورهایشان درباره رابطه جنسی و دغدغه‌های جنسی خاص مراجع آغاز می‌کنند.

لازم است بدانید که در جلسه‌های سکس‌تراپی هیچ‌گونه تماس فیزیکی یا فعالیت جنسی میان مراجعین و تراپیست‌ها وجود نخواهد داشت. مراجعه‌کنندگانی که در مورد هر جنبه از درمان احساس ناخوشایندی دارند باید آزادانه آن را بیان کنند یا دیگر به حضور آن تراپیست بخصوص نروند.

سکس تراپیست‌ها معمولاً یک سری تکالیف و تمرین‌های عملی می‌دهند که مراجعه کنندگان باید در خلوت و تنهایی خود در خانه انجام دهند.

این تمرین‌ها و تکالیف عبارتند از:

 • آزمایش. زوج‌هایی که از رابطه جنسی دوری می‌کنند، می‌توانند تمرین‌های متفاوتی مانند نقش‌گذاری یا استفاده از اسباب‌بازی‌های جنسی را امتحان کنند تا شاید میل جنسی‌شان بیشتر شود. عده‌ای از زوج‌ها باید پوزیشن‌ها یا عادات جنسی‌شان را تغییر دهند، بخصوص اگر شرایط سلامت یکی از زوج‌ها به گونه‌ای باشد که نیازمند تغییر باشد.
 • تحریک و تمرکز روی حواس و احساسات. این تکنیک برای ایجاد اعتماد و صمیمیت و کاهش اضطراب میان زوج‌ها طراحی شده‌است. این تکنیک درمانی سه مرحله دارد: لمس غیرجنسی، رسیدن به لمس آلت تناسلی و در نهایت دخول.
 • آموزش. گاهی مراجعه‌کنندگان طی سال‌های رشد و بلوغ آموزش جنسی لازم را دریافت نکرده‌اند. به همین خاطر اطلاعات و آگاهی کافی نسبت به آناتومی بدن و کارکرد اندامشان حین فعالیت جنسی ندارند. تجویز تراپیست‌ها برای اینطور مراجعه کنندگان خواندن کتاب مطالب اینترنتی و دیدن فیلم است. آن‌ها همچنین به مراجعه‌کنندگان توصیه می‌کنند که بدون لباس و برهنه جلوی آیینه بایستند تا بدن خود را بیشتر بشناسند.
 • استراتژی‌های ارتباطی. مراجعه‌کنندگان باید تمرین کنند که بتوانند نیازها و خواسته‌های جنسی یا عاطفی‌شان در یک رابطه را بیان کنند.

موفقیت سکس‌تراپی بستگی به تعهد و توجه مراجعه‌کنندگان به این فرایند درمانی دارد. اگر مراجعه کنندگان چه به تنهایی و چه با شریک زندگی‌شان حاضر به انجام این تمرین‌ها باشند، قطعاً به اهداف جنسی‌شان دست خواهند یافت.

نقش سکس تراپیست

این مورد هم برای افرادی که به سکس تراپیست مراجعه می‌کنند و هم نوع کار تراپیست‌ها مورد رایجی است. سکس تراپیست‌ها به‌طور خاص روی جنبه جنسی روابط تمرکز می‌کنند؛ حوزه‌ای خصوصی که بحث پیرامون آن بسیار مشکل است اما در سلامت رابطه نقشی حیاتی دارد. شیوه درمانی اصلی سکس تراپیست‌ها، گفتاردرمانی است؛ این درمان به این دلیل طراحی شده که مراجعه‌کنندگان بتوانند مسائلی که بر تمایلات جنسی‌شان تاثیرگذار هستند را بررسی کنند. سکس تراپیست‌ها به زوج‌ها تمرین‌هایی برای لمس یکدیگر در خانه پیشنهاد کرده و به آن‌ها آموزش می‌دهند که چگونه صمیمی‌تر شوند. (سکس تراپیست‌ها مراجعه‌کنندگان خود را به صورت شهوانی لمس نمی‌کنند.)

سکس تراپیست‌ها که اغلب مدرک خود را از یکی از دو سازمان حرفه‌ای در ایالات متحده دریافت می‌کنند، به گستره متنوعی از مسائل می‌پردازند. از نظر جسمی، مراجعه‌کنندگان ممکن است در رسیدن به اورگاسم یا حفظ نعوذ مشکل داشته باشند. از نظر عاطفی، ممکن است مشکل آن‌ها با عزت‌نفس و تصویر بدنی‌شان باشد یا مثل آزار جنسی، مشکلشان به سانحه‌ای در گذشته مربوط شود. به علاوه از نظر بینافردی ممکن است با شریک خود درباره دفعات و نحوه سکس اختلاف نظر داشته باشند.

درباره نویسنده
مرکز مشاوره اسپادانا

مرکز مشاوره اسپادانا در شهر اصفهان فعالیت دارد. این مرکز مشاوره، افتخار دارد که کادری مجهز و زبده از روانشناس ها و روانپزشکان را در کنار خود داشته باشد. 

مشاوران ما 

اطلاعات تماس

166 نظرها
 1. 1
  ZoljAlcof

  ZoljAlcof

  what is the difference between zyprexa and zyprexa zydis

 2. 1
  Cndyfling

  Cndyfling

  what works better phenergan or zofran

 3. 1
  AyybWeito

  AyybWeito

  voltaren gel (emulgel) 1% (50.00 grams)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.