تست هوش و استعداد تحصیلی - مرکز مشاوره اسپادانا

معرفی نسخه‌ی نوین آزمون هوش‌ بینه

نسخه‌ی نوین آزمون تهران استنفورد بینه یک سنجش هوشی است که برای تمام سنین قابل اجراست و آخرین نسخه از آزمون استنفورد بینه می‌باشد که امروزه به عنوان جدیدترین و کاراترین ابزار موجود جهت سنجش هوش‌ افراد قلمداد شده و از میزان اعتبار بالایی برخوردار می‌باشد.

پنج عامل کلی، تحت عنوان استدلال سیال (یا هوش ارثی)، دانش (یا هوش حاصل از یادگیری محیطی و آموزشگاهی)، استدلال کمّی، پردازش دیداری فضایی و حافظه‌ی فعال را هم در حیطه‌ی کلامی و هم در حیطه‌ی غیرکلامی اندازه‌گیری می‌کند.

این هوش‌آزما به گونه‌ای دقیق برای سنجش کودکان پیش‌دبستانی، ناتوانی ذهنی و شناخت افراد تیزهوش، کارایی دارد. از نظر آموزشی، کودکانی دارای نارسایی ویژه در یادگیری هستند که تفاوت فاحشی بین هوش بالقوه‌ی آنان و عملکرد تحصلی‌شان وجود داشته باشد.

این اختلال منجر به مشکلاتی در خواندن و هجی کردن در کودکانی می‌شود که از هوش‌ بهر و انگیزه‌ی کافی برای خواندن روان و صریح برخوردارند.

با این حال، با استفاده از آزمون‌های فوق می‌توان به شناسایی دقیق کودکان دچار «ناتوانی یادگیری» دست یافت.
نمرات توانایی‌های شناختی می‌تواند در پیش‌بینی زودهنگام مشکلات خواندن، نوشتن، محاسبه کردن و دیگر مهارت‌های تحصیلی بسیار مؤثر باشد.

بنابراین، نسخه‌ی نوین هوش‌آزمای بینه و نسخه‌ی چهارم مقیاس هوش وکسلر کودکان را می‌توان با هدف تشخیص اولیه و سنجش توانایی‌های شناختی دانش‌آموزانی که ناتوانی یادگیری دارند استفاده کرد.

آن‌چه در این میان قابل توجه است، شناسایی توانایی شناختی این دانش‌آموزان جهت تمایزگذاری آنان با دیگر گروه‌های استثنایی است، لزوم استفاده از چنین ابزارهای معتبری به دلیل آن است که بسیاری از کودکان با سطح هوشی متوسط اما با اختلالات یادگیری که پیشرفت تحصیلی کمی دارند به اشتباه به عنوان دیرآموز یا ناتوان ذهنی به مدارس استثنایی فرستاده می‌شوند یا این‌که در سطح کودکان تیزهوش نیز بسیاری دانش‌آموزان به اصطلاح (تیزکوش) اما با سطح هوشی «متوسط» یا «متوسط رو به بالا» وارد مدارس تیزهوشان می‌شوند و از نظر سلامت روانی در میزان آسیب‌های جدی قرار می‌گیرند.

همچنین این آزمون برای شناسایی استعدادهای خاص و انتخاب رشته‌ی تحصلی مطابق با توانمندی‌های منحصر به فرد هر دانش‌آموز و انتخاب و گزینش شغل در بزرگسالان از معتبرترین آزمون‌های موجود است.

برای متخصصین

نسخه‌ی نوین آزمون هوشی تهران
استنفورد ـ بینه

این آزمون از معدود ابزارهای معتبر برای شناسایی دقیق بهره‌ی هوشی و سنجش دقیق ناتوانی ذهنی و تیزهوشی است.
آزمون‌های هوشی دیگر از جمله وکسلر، سؤالات بسیار دشوار (برای سنجش تیزهوشی) یا بسیار آسان (برای سنجش ناتوانی ذهنی) نداشته و بیش‌تر با یک رویکرد بالینی برای سنجش اختلالات یادگیری یا دیگر اختلالات به کار می‌روند و ابزار دقیقی برای سنجش دقیق هوش‌بهر نمی‌باشند. بنابراین بهتر است قبل از کاربرد ابزارهای بالینی از جمله وکسلر یا وودکاک جانسون و… هوش بهر دقیق فرد از طریق این آزمون اندازه‌گیری شود. از سوی دیگر مزیت این آزمون آن است که سن عقلی فرد را به سال و ماه، به ویژه در سنین پایین‌تر و برای افراد دچار ناتوانی ذهنی نشان می‌دهد که برای متخصصان حوزه‌ی استثنایی، راهنمای دقیقی را جهت کار با این کودکان فراهم می‌کند.

همچنین این آزمون به شناسایی دقیق عملکرد آزمودنی در 10 خرده آزمون با تأکید بر دو حیطه‌ی کلامی و غیرکلامی می‌پردازد و یک نیم‌رخ هوشی به ما می‌دهد.

با استفاده از این نیم‌رخ هوشی، اطلاعات فراوانی پیرامون عملکرد شناختی آزمودنی در عوامل سازنده‌ی هوش، حیطه‌های هوش و از همه مهم‌تر هوش‌بهر کل، به دست می‌آید. همچنین با مشاهده‌ی نوسانات مختلف در نیم‌رخ هوشی، می‌توان به غربالگری اختلالات و مشکلات یادگیری و نقص توجه دست یافت و فرد را برای ارزیابی‌های بعدی برای شناسایی دقیق‌تر حوزه‌ی نقص یا مشکل ارجاع داد (برای مثال آزمون وکسلر 4).

از سوی دیگر می‌توان نیم‌رخ هوشی را در زمینه‌های استعدادیابی شغلی، تحصیلی، گزینشی و گمارشی سازمانی و صنعتی به کار برد. به عبارت دیگر نیم‌رخ هوشی در راستای شناسایی نقاط قوت و ضعف یک فرد، ابزار سنجش سودمند و معتبری بوده و رهنمودهایی برای شناسایی توانمندی‌های شناختی از یکسو و لنگرگاه‌های شناختی از سوی دیگر نماید. در نسخه‌ی نوین این آزمون عامل دانش، استدلال سیال، استدلال کمی، پردازش دیداری-فضایی و حافظه‌ی فعال تاکید می‌شود و هوش بهر کلامی و غیرکلامی محاسبه می‌گردد.

یکی از مزایای مهم این آزمون، در برگرفتن دامنه‌ی سنتی افراد از 2 تا 90 سال و محاسبه‌ی هوش‌بهر با استفاده از جداول تبدیل نمرات کاملا اختصاصی برای سنین مختلف است.

تست استنفورد بینه
درباره نویسنده
مرکز مشاوره اسپادانا

مرکز مشاوره اسپادانا در شهر اصفهان فعالیت دارد. این مرکز مشاوره، افتخار دارد که کادری مجهز و زبده از روانشناس ها و روانپزشکان را در کنار خود داشته باشد. 

مشاوران ما 

اطلاعات تماس

85 نظرها
 1. 1
  XthfHourl
 2. 1
  KthAlcof

  KthAlcof

  furosemide brand and generic name

 3. 1
  XthfHourl

  XthfHourl

  does lisinopril cause weight loss

 4. 1
  Ctnfling

  Ctnfling

  can i get flagyl over the counter

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.